HTML Dersleri 12 – ID Kullanımı


Merhaba değerli Kodlama Vakti okuyucuları , geçen dersimizde Sınıflar (Classes) adlı yazımızda  HTML’de sınıfların kullanımınıi yani class'ların kullanımını öğrenmiştik. Önceki dersimizi incelemediyseniz HTML Dersleri 11 – Sınıflar (Classes) linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu dersimizde HTML ID (Kimlik Özellikleri) konusuna gözatıp, HTML’de etiketlerin id'lerini inceleyip , css ile şekillendirmeler yapacağız. 

İlk önce ID kavramına bir göz atalım. ID (identification), sistemin bizleri tanıyabilmesi ve kim olduğumuzu anlayabilmesi için kullanılan bir nevi kimlik'tir. İngilizce'den gelen identification kelimesi ID olarak kısaltılıp, Türkçe'ye kimlik olarak çevrilmektedir. ID'ler aslında günlük hayatımızın her yerinde var , mesela T.C. kimlik numaralarımız da birer ID örneğidir. ID'ler benzersiz olmalıdır yani aynı ID'ye ait birden fazla nesne olamaz.

HTML'de ID kullanımı da bu amaçla kullanılmaktadır. ID niteliği , bir HTML etiketi için benzersiz bir kimlik belirtir. Yani o etiket HTML belgesinde benzersiz olmalıdır.

Bir etikete ID vermemizin sebebi ise , ID değeri CSS ve JavaScript tarafından belirtilen ID değerine sahip benzersiz bir etikete bazı görevler atamak için kullanılır.

ID'ler HTML'de id parametresi ile tanımlanır. CSS'te ise ID'ler "#" işareti ile çağrılır.

ÖRNEK KULLANIM

<p id="example">Lorem Ipsum </p>

ID ve CLASS arasındaki farklar nelerdir ?

ID'ler benzersiz olmalıdır, yani bir html etiketine yönelik yaptığımız bir etki sadece ona ait olmasını istiyorsak ID ile tanımlarız. Ama aynı etkiyi birden fazla etikette göstermek istiyorsak Class ile tanımlarız. Kısaca farkları bu diyebiliriz.

NOT : ID değeri büyük küçük harf duyarlıdır.

ID KULLANIMI ÖRNEK KODLARI

<!doctype html>
<html>
<head>
  <title>ID Kullanımı</title>
  <style>
    #baslik {
      background-color: lightblue;
      color: black;
      padding: 40px;
      text-align: center;
    }
  </style>
</head>
<body>
<h1 id="baslik">Başlığım</h1>
</body>
</html>

Örneğimizde style etiketi arasına #baslik adında bir css kodu ekledik. Bu CSS kodunun başındaki # işareti onun bir ID'ye ait olduğunu gösteriyor. Sonrasında h1 etiketimizin parametresine id ekleyip, baslik değerini ekledik. Kullandığımız "baslik" adında ki ID'yi artık başka bir yerde kullanamayız.

Tebrikler! Bu derste  HTML’de ID Kullanımını, ID kavramını , HTML'de Kimlik kullanımını , CSS'de ID kullanımını öğrendik.Kodlama Vakti ile kodlama hiç bu kadar kolay olmamıştı.

HTML Derslerinin onikinci kısmı olan dersimizde , HTML’de ID Kullanımı konusunu öğrendik. Ders sonunda ki testimize katılarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

 

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


Eğitim İçeriği

Eğitim HTML Dersleri
Kategori Web Programlama
Ders Adeti 19 Ders
Dil Türkçe
Güncelleme 12/2020
 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla