Java Dersleri #69 - Interface Kullanımı

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Interface Kullanımı öğreneceğiz.

Arayüz denilince genelde herkesin aklına ilk önce kullanıcı arayüzleri gelir (GUI - Graphical User Interface). Örneğin Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, bilgisayarınızı açtığınızda ekranınızda gördükleriniz Windows’un kullanıcı arayüzüdür. Bu arayüz, fare ve klavye çevre birimlerini de kullanarak Windows ile etkileşimde bulunabilmenizi sağlar.

Java'da Arayüzler (Interface)

Arayüzler programlama bağlamında da sistemler arasında bütünleşme noktaları tanımlamak için kullanılırlar. Buradaki “sistemler” programın bir modülünü/alt sistemini oluşturan sınıflara karşılık gelmektedir

Bir arayüz, bir grup yöntem bildiriminden (method declaration) oluşan bir sözleşmedir. Bu yöntemler, arayüzü tanımlayan sistemin, kendisiyle birlikte çalışmak isteyen diğer alt sistem(ler)in gerçekleştirmesini (implement) beklediği yöntemlerdir. Başka bir deyişle, arayüzü tanımlayan sistem, birlikte çalışabileceği diğer sistemlerin neye benzemeleri gerektiğini belirtmektedir. Arayüz bir sözleşme olduğuna göre, bu arayüz üzerinden sistemle bütünleşen diğer sistem, sözleşmedeki bütün maddeleri yerine getirmeli yani arayüzde bulunan bütün yöntemlerin gerçekleştirimlerini (method implementation) sağlamalıdır.

Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı