Yazılım Nedir ?

Yazılım Nedir ?

Mustafa Çetindağ 25 Ocak 2020, Cumartesi


Merhaba değerli Kodlama Vakti okuyucuları, bu yazımızda “Yazılım Nedir” sorusuna yanıt arayacağız.

Yazılım, bilgisayarların fiziksel bileşenleri ile etkileşime girmemizi sağlayan, soyut bir bilgisayar bileşenidir. Yazılım tabletler,akıllı telefonlar,oyun konsolları ve benzeri cihazlarla iletişim kurmamızı sağlar. Yazılım, cihazların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir.Yani var olan bir problemi çözme için programlama komutları kullanarak oluşturulmuş makine komutlarıdır.

Bir diğer bilgisayar bileşeni olan donanım ile yazılım arasında farklar olduğunu belirtmeliyiz. Yazılım soyut bir kavramdır. Elinizde tutamazsınız, hissedemezsiniz. Donanım ise klavye,fare, USB Bellek , işlemciler,yazıcılar ve bunun gibi somut nesnelerden oluşur. Telefonlarda bir donanımdır. Yazılım ve Donanım bir sistemi işlevsel hale getirmek için birlikte çalışırlar.

Yazılım Türleri ?

Yazılımlar temel olarak iki kategoriye ayrılır: Uygulama yazılımları ve Sistem yazılımları.

1-) Uygulama Yazılımları (Application Software)

Uygulama yazılımları son kullanıcı programları (end-user programs) olarak adlandırılır. Sistem yazılımlarının içinde bulunurlar. Kullanıcılar bu tür yazılımları belirli bir amaç için kullanırlar. Uygulama yazılımları , kullanıcıların problemlerine veya işlerine çözüm sağlarlar. Uygulama yazılımlarına örnek olarak , ofis uygulamaları (Word,Excel vb.) , oynadığımız oyunlar, veritabanı sistemleri, internet siteleri verilebilir. Bu tür yazılımlar tüketicilerin en çok "yazılım" olarak düşündükleri yazılımdır.

2-) Sistem Yazılımları (Systems Software)

Sistem yazılımları, uygulama yazılımları için altyapıyı oluşturur. Sistem yazılımı, aygıt sürücülerini, işletim sistemlerini (OS), derleyicileri, diskleri , metin düzenleyicileri ve bilgisayarın daha verimli çalışmasına yardımcı olan yardımcı programları içerir. En basit örnek bilgisayarlarımız da kullandığımız işletim sistemleri verilebilir. Ayrıca, donanım bileşenlerinin yönetilmesinden ve göreve özgü olmayan temel işlevlerin sağlanmasından da sorumludur

Bu yazımızda , yazılım nedir ? sorusunu cevapladık. Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla