Java Dersleri #28 - Döngüler (Loops)

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri bu dersimizde Java'da Döngüler konusunu işleyeceğiz. Döngüler programlamanın temel yapılarından olup kesinlikle bilinmesi ve öğrenilmesi gereken bir konudur.

Döngü Nedir ?

Döngüler, belirli bir koşul sağlandığı sürece tekrarlanması gereken işler için kullanılan programlama kodlarıdır. Döngü deyimleri, bahsedilen komut parçalarının belirtilen şartlar gerçekleştikçe tekrar tekrar işlenmesini sağlar.

Java’da for, while ve do-while olmak üzere 3 adet döngü deyimi bulunmaktadır

Birbirinden farklı bu döngülerden hangisini kullanacağız ? Hiç bir algoritmada hangi döngünün kullanılması gerektiği ile ilgili kesin bir yargı ve kural söz konusu değildir. Bu döngüler uygun şekilde tasarlandıkları sürece aynı işi yapabilirler. Ama genellikle, kaç kere döneceği belli olmayan, koşulun bir girdiye göre denetlendiği durumlarda While ya da do-while döngüsü kullanılırken, diziler gibi , tekrar sayısı belirli olan durumlarda ise for döngüsü kullanılması tercih edilir. Ama yine bu yazılımcının kendisine bağlıdır.

Döngü (Loop) Algoritması (Flowchart)

Java Döngü Algoritması

Bu dersimizde kodlama için çok önemli bir konu olan Döngüler konusuna giriş yaptık. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı