Java Dersleri #29 - While ve Do-while Kullanımı

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, bu dersimizde Java'da ki döngü (loop) türlerinden biri olan While ve Do-while döngülerini öğreneceğiz. Bir önceki dersimizde döngülerin ne olduğunu ve çalışma mantıklarını anlatmıştık. Eğer bir önceki dersimize bakmadıysanız Java Dersleri #28 – Döngüler (Loops) bakabilirsiniz.

Java While Döngüsü Kullanımı

While döngüsü Java'nın temel yapı taşlarından bir tanesidir. While terimini yazdıktan sonra yanına bir parantez açılıp kapatılır ve bu parantezler arasına boolean bir değer girilir.Sonrasında bir süslü parantez açılıp kapatılır ve bunun içine kod bloğu yazılır. Bu parantezler içindeki değer doğru (true) olduğu sürece döngü dönmeye devam eder ve kod bloğu çalışır.

Java while döngüsü söz dizimi şu şekildedir ;

while(kosul){
   //kodlar
}

Java While Döngüsü Örneği

int i = 1;
while (i <= 5) {
   System.out.print(i + ',');
   i++;
}

Bu Java While kullanımı örneğinde, i değeri 5'e eşit ve küçük olduğu sürece döngü çalışmaya devam edecektir ve çıktısı şu şekilde olacaktır ; 1,2,3,4,5,

Java Do-While Döngüsü Kullanımı

Do-while döngüsünün çalışma mantığı while döngüsü ile aynıdır , fakat while döngüsünde parantez içerisindeki koşul sağlandığı sürece kod bloğu çalışacaktır. Ama Do-while döngüsünde durum false olsa bile döngü en az bir kere çalışacaktır. Bu tür durumlar için Do-while kullanılır.

Java Do-While döngüsü söz dizimi şu şekildedir ;

do {
kodlar//
} while (kosul);

Java Do-While döngüsü Örneği:

int i = 1; 
do{
    System.out.print(i + ','); 
    i++;
}while (i <= 5);

Java While ve Do-While Arasındaki Farklar ?

Java'da Do-While ve While döngüleri arasındaki tek farkı , Do-while döngüsünde, döngü bloğu içindeki kod kesimi en az bir kez mutlaka işletilecektir. Çünkü önce döngü bloğu işletilip sonra koşul denetlenmektedir. While döngüsünde ise önce koşula bakılıp sonra döngü bloğu işletildiği için, döngüye hiç girilmemesi olasıdır.

Bu dersimizde Java'nın en önemli konularından biri olan While ve Do-While döngülerinin kullanımına ve aralarında ki farkları öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı