Java Dersleri #7 - Kodlamaya Başlangıç ve Ekrana Yazı Yazdırma


Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, bu dersimizde Java'da Kodlamaya Başlangıç yapacağız.İlk olarak bir önceki dersimizde gördüğümüz gibi, yeni bir sınıf (class) oluşturuyoruz ve main metodu içerisine ilk kodumuzu yazıyoruz. Eğer bir önceki dersimizi incelemediyseniz Java Dersleri #6 - Main Metot ve Kullanımı buradan ulaşabilirsiniz.Sınıfımızın adı KodlamaVakti Olsun.

İlk öğreneceğimiz kod parçacığı, Java'da Ekrana Veri Bastırma kodu olan System.out.println("Çıktı"); komutunu öğreneceğiz. Ama ilk önce bilmemiz geren bir konu Java'da kodların nereye yazıldığı ve yazım kuralları ya da diğer adıyla söz dizimi (Syntax). Genellikle Syntax olarak ingilizce adıyla duyduğumuz bu terim herhangi bir programlama dilinin yazım kuralını belirler.Gelin bizde Java'nın Genel Syntax kuralına bir göz atalım.

Genel Syntax (Yazım Kuralları)

Java yazım kuralı (syntax)

Yukarıda ki örnekte göreceğiniz gibi, en üst kısımda "public class Sinif" komutu ile bir sınıf (class) oluşturuyoruz. Java'da sınıflar içerisine kodlarımızı yazarız ve ilerleyen derslerde sınıflar konusuna derin bir giriş yapacağız.Daha sonra program çalıştığında çalışan bir metod olan "Main Metodu" sınıfımızın içerisine yazarız çünkü programı çalıştırmak için derleyici ilk olarak main metot içerisindeki komutları okuyacaktır.

Eğer "Main Metot" kullanımını hatırlamıyorsanız,  Java Dersleri #6 - Main Metot ve Kullanımı dersimizden bakabilirsiniz.

Main metot içerisine "Gövde (body)" adını veririz ve komutlarımızı ya da diğer adıyla ifadelerimizi gövde içerisine yazarız.Buraya yazdığımız kodlar derleyici tarafından yorumlarınır ve çıktı olarak kullanıcıya verir. Genel olarak Java'nın Yazım Kuralı ya da diğer adıyla Java Genel Syntax'ı bu şekildedir.

Java Ekrana Yazı Yazdırma

Java'da genel yazım kurallarını öğrendiğimize göre artık ilk kodumuzu yazabiliriz. İlk komutumuz Java'da Ekrana Yazı Yazdıramamızı sağlayan System.out.println("Hello World!"), komutu olacaktır. Bu komutu incelidiğimizde iki parantez içerisine, çift tırnak kullanarak ekrana bastırmak istediğimiz sözcüğü yazıyor. Sonrasında programı çalıştırdığımızda süslü parantezler içerisinde ki sözcüğü ekrana basacaktır. Bu komutun iki farklı kullanım şekli mevcuttur, yazılan komuttan sonra yeni satıra inilmesi isteniyorsa System.out.println(); kullanılrıken aynı satırda kalınması isteniyorsa System.out.print(); şeklinde kullanılır.

Tebrikler Java'da artık ilk kodumuzu yazdık ve çalıştırdık. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


Eğitim İçeriği

Eğitim Java Dersleri
Kategori Programlama Dili
Ders Adeti 125 Ders
Dil Türkçe
Güncelleme 09/2020
 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla