Java Dersleri #6 - Main Metot ve Kullanımı

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, bu dersimizde Java'da Main Metot kullanımı ve ne işe yaradığını öğreneceğiz.İlk olarak bir önceki dersimizde gördüğümüz gibi, yeni bir sınıf (class) oluşturuyoruz. Eğer bir önceki dersimizi incelemediyseniz Java Dersleri #5 – Proje Oluşturma buradan ulaşabilirsiniz.Sınıfımızın adı KodlamaVakti Olsun.

Sınıfımızı oluşturduktan sonra karşımıza bir kod yapısı çıkıyor. Burada ilk süslü parantezlerden oluşan kısım sınıfımıza ait yapılardır. Sonrasında içerisinde adı main olan bir metot mevcut. Peki bu main metodu nedir ?

Java Main Metodu Nedir ?

Java'da bir program çalışacağı zaman, kodlar ilk olarak main metodu içerisinden başlar. Yani biz main metodu sayesinde compiler'a buradan başlayabilirsiniz kodları okumaya diyerek bir referans oluşturuyoruz.

Main metodunun çalışma mantığını anlamak için main metodun içine konsola veri yazdırmak için kullandığımız kodu yazalım.

public class KodlamaVakti {
  public static void main(String[] args) {
    // TODO Auto-generated method stub
    System.out.println("Hello World");
  }
}

Artık programı çalıştırdığımızda, derleyici ilk olarak main metodu okuyup sonrasında gerekli işlemleri yapacaktır. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı