Programlama Nedir ?

Programlama Nedir ?

Merhaba değerli Kodlama Vakti okuyucuları, bu yazımızda “Programlama Nedir” sorusuna yanıt arayacağız.

Programlama, “bilgisayara çeşitli görevleri yerine getirmesi için talimat vermenin” bir yoludur. Bu talimatlar, makinelerin nasıl çalışacağını veya çalıştıracağını söyleyebilir. Programlama bilgisayar ne yapması gerektiğini söyleyen, problemlere çözümler üreten ve bu çözümleri algoritmalar ile destekleyen bir öğretme işlemidir.

Günümüzde bir çok özelliğe sahip, işlem güçleri yüksek bilgisayarlar veya donanımlar mevcut.Hatta süper bilgisayar olarak adlandırılan milyon dolarlar harcanan donanımlar bile kullanılıyor. Ama bu bilgisayarlara ne yapacağını söylemediğiniz sürece, dünyanın en aptal cihazlarından bir farkları olmayacaktır. Bilgisayarları hayatımızda bu kadar önemli hale getirmek için programlama tanımı devreye girmektedir.

Programlama Öğrenmek

Programlamanın sayısız tanımı vardır, ancak bana göre en anlamlı tanım ;

Programlama, bilgisayarların sorunları nasıl çözmesi konusunda verdiğiniz talimatlardır.”

Burada önemli olan iki anahtar kelime grubu vardır: Siz ve Sorunları Çözmek

Siz : Programcı (Siz) olmadan bilgisayarlar hiç bir işe yaramazlar. Bilgisayarlar sadece yapmasını istediğiniz şeyleri yaparlar.

Sorunları Çözmek : Bilgisayarlar sorunları çözmek için araçlardır. Kuşkusuz ki bilgisayarlar karmaşık görünen cihazlardır lakin sorunları programcılar çözer ve bilgisayarlar bu sorunları kolaylaştırmak için varlardır.

Bilgisayar programları , bilgisayarların çalışmasını sağlayan şeylerdir. Programlar olmadan,modern bilgisayarlar bile elektriği ısıya dönüştürmekten başka bir işlevi sağlamazlar. Bilgisayarımızdaki işletim sistemi, tarayıcılar , e-postalar,oyunlar,video oynatıcılar bunların hepsi programdır.

Programlama yaratıcı bir iştir: bir sorunu çözmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Aynı şekilde bir resim boyamanın da doğru yada yanlış bir yolu yoktur. Ancak yapılacak olan seçimler vardır. Bir yol diğerinden daha iyi olabilir, ancak bu diğer yolların yanlış olduğu anlamına gelmez! Bu yollara Algoritma denir. Programlar bilgisayarlar için kullanım kılavuzu görevi gören bir metin dosyasıdır. Bir uygulamayı başlattığınızda, bilgisayara metin dosyasını okumasını ve içindeki komutları yürütmesini söylersiniz.Bilgisayarın işlem gücüne bağlı olarak, bir sistem çok büyük miktarda taramayı tarayabilir ve inanılmaz derecede hızlı bir şekilde takip edebilir

“Kısaca programlama bir problem çözme sanatıdır !”

Beğendiysen makaleyi paylaşarak destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir