Programlama Nedir ?

Programlama Nedir ?

Mustafa Çetindağ 25 Ocak 2020, Cumartesi


Merhaba değerli Kodlama Vakti okuyucuları, bu yazımızda "Programlama Nedir" sorusuna yanıt arayacağız.

Programlama, “bilgisayara çeşitli görevleri yerine getirmesi için talimat vermenin” bir yoludur. Bu talimatlar, makinelerin nasıl çalışacağını veya çalıştıracağını söyleyebilir. Programlama bilgisayar ne yapması gerektiğini söyleyen, problemlere çözümler üreten ve bu çözümleri algoritmalar ile destekleyen bir öğretme işlemidir.

Günümüzde bir çok özelliğe sahip, işlem güçleri yüksek bilgisayarlar veya donanımlar mevcut.Hatta süper bilgisayar olarak adlandırılan milyon dolarlar harcanan donanımlar bile kullanılıyor. Ama bu bilgisayarlara ne yapacağını söylemediğiniz sürece, dünyanın en aptal cihazlarından bir farkları olmayacaktır. Bilgisayarları hayatımızda bu kadar önemli hale getirmek için programlama tanımı devreye girmektedir.

Programlama Nedir

Programlamanın sayısız tanımı vardır, ancak bana göre en anlamlı tanım ;

"Programlama, bilgisayarların sorunları nasıl çözmesi konusunda verdiğiniz talimatlardır.”

Burada önemli olan iki anahtar kelime grubu vardır: Siz ve Sorunları Çözmek

Siz : Programcı (Siz) olmadan bilgisayarlar hiç bir işe yaramazlar. Bilgisayarlar sadece yapmasını istediğiniz şeyleri yaparlar.

Sorunları Çözmek : Bilgisayarlar sorunları çözmek için araçlardır. Kuşkusuz ki bilgisayarlar karmaşık görünen cihazlardır lakin sorunları programcılar çözer ve bilgisayarlar bu sorunları kolaylaştırmak için varlardır.

Bilgisayar programları , bilgisayarların çalışmasını sağlayan şeylerdir. Programlar olmadan,modern bilgisayarlar bile elektriği ısıya dönüştürmekten başka bir işlevi sağlamazlar. Bilgisayarımızdaki işletim sistemi, tarayıcılar , e-postalar,oyunlar,video oynatıcılar bunların hepsi programdır.

Programlama yaratıcı bir iştir: bir sorunu çözmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Aynı şekilde bir resim boyamanın da doğru yada yanlış bir yolu yoktur. Ancak yapılacak olan seçimler vardır. Bir yol diğerinden daha iyi olabilir, ancak bu diğer yolların yanlış olduğu anlamına gelmez! Bu yollara Algoritma denir. Programlar bilgisayarlar için kullanım kılavuzu görevi gören bir metin dosyasıdır. Bir uygulamayı başlattığınızda, bilgisayara metin dosyasını okumasını ve içindeki komutları yürütmesini söylersiniz.Bilgisayarın işlem gücüne bağlı olarak, bir sistem çok büyük miktarda taramayı tarayabilir ve inanılmaz derecede hızlı bir şekilde takip edebilir

"Kısaca programlama bir problem çözme sanatıdır !"

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla