Java Dersleri #3 - Java JDK ve Eclipse Kurulumu


Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, bu dersimizde Java kodlarını geliştireceğimiz ortam olan Eclipse IDE'sini ve Java Development Kit (JDK) kurulumunu öğreneceğiz.

Eclipse Nedir ?

Eclipse Java kodlarını yazmamıza ve düzenlememizi sağlayan bir kod editör programıdır.

Eclipse Kurulumu

Kendi sitesinden https://www.eclipse.org/downloads/packages/ adresine giriyoruz ve açılan ekranda "Eclipse IDE for Java Developers" sekmesinde tıklıyoruz. Sağ taraftaki Download Links menüsü altından kendi işletim sistemimize uygun programı indiriyoruz ve sonrasında basit bir şekilde kuruyoruz.

Java JDK Nedir ?

Java Geliştirme Kiti (JDK), JVM (Java Sanal Makinesi) ve JRE (Java Çalışma Zamanı Ortamı) ile birlikte Java programlamada kullanılan üç temel teknoloji paketinden biridir. Bu üç teknolojiyi birbirinden ayırmak ve aralarındaki bağlantıları bilmek önemlidir.

 • JVM, programları yürüten Java platform bileşenidir.
 • JRE, Java'nın JVM'yi oluşturan diskteki parçasıdır.
 • JDK, geliştiricilerin JVM ve JRE tarafından çalıştırılabilen ve çalıştırılabilen Java programları oluşturmalarına izin verir.

Java'da yeni olan geliştiriciler genellikle Java Geliştirme Kiti'ni ve Java Runtime Environment'ı karıştırır. Fark, JDK'nın Java tabanlı yazılım geliştirmek için bir araç paketi, JRE ise Java kodunu çalıştırmak için bir araç paketi olmasıdır.

JRE, Java programlarını çalıştırmak için bağımsız bir bileşen olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda JDK'nın bir parçasıdır. JDK bir JRE gerektirir çünkü Java programlarını çalıştırmak onları geliştirmenin bir parçasıdır.

JDK Kurulumu

Java'yı geliştirmek için, bilgisayarımıza Java Development Kit paketini kurmamız gerekmektedir. Bunun için Google'a Java JDK 8 yazıp ilk çıkan adrese tıklamanız yada bu adresten https://www.oracle.com/java/technologies/javase/javase-jdk8-downloads.html JDK 8'i indirebilirsiniz.

Bu dersimizde Java JDK Nedir ? JDK Nasıl Kurulur ? Eclipse Nedir ? IDE Nedir ? Eclipse Kurulumu  gibi sorulara cevaplar aradık. Dersin videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


Eğitim İçeriği

Eğitim Java Dersleri
Kategori Programlama Dili
Ders Adeti 125 Ders
Dil Türkçe
Güncelleme 09/2020
 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla