Java Dersleri #3 - Java JDK ve Eclipse Kurulumu

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, bu dersimizde Java kodlarını geliştireceğimiz ortam olan Eclipse IDE'sini ve Java Development Kit (JDK) kurulumunu öğreneceğiz.

Eclipse Nedir ?

Eclipse Java kodlarını yazmamıza ve düzenlememizi sağlayan bir kod editör programıdır.

Eclipse Kurulumu

Kendi sitesinden https://www.eclipse.org/downloads/packages/ adresine giriyoruz ve açılan ekranda "Eclipse IDE for Java Developers" sekmesinde tıklıyoruz. Sağ taraftaki Download Links menüsü altından kendi işletim sistemimize uygun programı indiriyoruz ve sonrasında basit bir şekilde kuruyoruz.

Java JDK Nedir ?

Java Geliştirme Kiti (JDK), JVM (Java Sanal Makinesi) ve JRE (Java Çalışma Zamanı Ortamı) ile birlikte Java programlamada kullanılan üç temel teknoloji paketinden biridir. Bu üç teknolojiyi birbirinden ayırmak ve aralarındaki bağlantıları bilmek önemlidir.

  • JVM, programları yürüten Java platform bileşenidir.
  • JRE, Java'nın JVM'yi oluşturan diskteki parçasıdır.
  • JDK, geliştiricilerin JVM ve JRE tarafından çalıştırılabilen ve çalıştırılabilen Java programları oluşturmalarına izin verir.

Java'da yeni olan geliştiriciler genellikle Java Geliştirme Kiti'ni ve Java Runtime Environment'ı karıştırır. Fark, JDK'nın Java tabanlı yazılım geliştirmek için bir araç paketi, JRE ise Java kodunu çalıştırmak için bir araç paketi olmasıdır.

JRE, Java programlarını çalıştırmak için bağımsız bir bileşen olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda JDK'nın bir parçasıdır. JDK bir JRE gerektirir çünkü Java programlarını çalıştırmak onları geliştirmenin bir parçasıdır.

JDK Kurulumu

Java'yı geliştirmek için, bilgisayarımıza Java Development Kit paketini kurmamız gerekmektedir. Bunun için Google'a Java JDK 8 yazıp ilk çıkan adrese tıklamanız yada bu adresten https://www.oracle.com/java/technologies/javase/javase-jdk8-downloads.html JDK 8'i indirebilirsiniz.

Bu dersimizde Java JDK Nedir ? JDK Nasıl Kurulur ? Eclipse Nedir ? IDE Nedir ? Eclipse Kurulumu  gibi sorulara cevaplar aradık. Dersin videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı