Java Dersleri #1 – Programlamaya Giriş

java

Merhaba sevgili Kodlama Vakti takipçileri, hepimizin de merakla beklediği programlamaya ilk girişi yapacağımız “Ücretsiz Java Dersleri” serisine hoşgeldiniz. Bu Java Dersleri ile hem programlamaya ve kodlamaya ilk adımı atacağız hemde günümüzün popüler dillerinden biri olan Java‘yı öğreneceğiz. Derslere başlamadan önce bir temel kavramlar üzerinde duralım.

** Önemli not : Derslerimiz Youtube kanalımızla paralel şekilde ilerleyecek olup, her yazının sonunda ilgili dersin videosunu izleyebilirsiniz.

Program Nedir ?

Sözlükte program kelimesi, belirli şartlara ve düzene  göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü ve aynı zamanda izlence olarak tanımlanmıştır.Yazılımcılara göre Program, bilgisayara bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisidir.

Programlama Nedir ?

Programlama, “bilgisayara çeşitli görevleri yerine getirmesi için talimat vermenin” bir yoludur.

Programlama ile ilgili daha fazla bilgi almak için, Rehber kategorimizde ki Programlama Nedir ? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Programlama Dili Nedir ?

Dil, binlerce yıldır insanlar için iletişim aracı olmuştur. Bir topluluk için, dil insanların iletişim kurması gereken kelimeleri içeriyordur.Bilgisayarlara baktığımızda da , bu durumun çok farklı olmadığını göreceksiniz. Birbirleriyle iletişim kurması gereken bir çok donanım ve yazılım bileşenleri vardır ve programlama dili bu alanlarda kullanılır.

Programlama dili ile ilgili daha fazla bilgi almak için, Rehber kategorimizde ki Programlama Dili Nedir ? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Algoritma Nedir ?

Bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen işlem basamaklarına algoritma denir.

Algoritma ile ilgili daha fazla bilgi almak için, Rehber kategorimizde ki Algoritma Nedir ? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu dersimizde programlamanın ne olduğunu, programlamada kullandığımız temel kavramları ve en önemlisi Java dilini öğrenmeye başlamadan önce temel kavramların ne işe yaradıklarını öğrenme fırsatı yakaladık. Dersin videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Beğendiysen makaleyi paylaşarak destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir