Java Dersleri #64 - Kalıtım (Inheritance) İlkesi

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Kalıtım (Inheritance) İlkesi öğreneceğiz.

Kalıtım, programlama ortamında da gerçek hayattaki tanımına benzer bir işi gerçekleştirir. Bir sınıfın başka bir sınıftan kalıtım yapması demek, kalıtımı yapan sınıfın diğer sınıftaki nitelik ve yöntemleri kendisine alması demektir. Eğer kalıtımı yapan sınıfa alt sınıf, kendisinden kalıtım yapılan sınıfa ata sınıf dersek, ata sınıfta tanımlı olan herşeyin (kurucular hariç) alt sınıf için de tanımlı olduğunu söyleyebiliriz. Java’da kalıtım, extends anahtar sözcüğü ile gerçekleştirilir. Eğer bir A sınıfın B sınıfından kalıtım yapması isteniyorsa, aşağıda ki şekilde tanımlanır.

public class A extends B {
}

Bu tanımlama, B sınıfının içine kodlanmış bütün niteilk ve yöntemlerin (kurucular hariç herşeyin) A sınıfı için de tanımlı olmasını sağlar. Böylece B sınıfına yazılan kodlar A sınıfı içine yazılmadan A sınıfı için de kullanılabilir. A sınıfına B sınıfının alt sınıfı (subclass) ya da çocuğu (child), B sınıfına da A sınıfının ata sınıfı ya da atası (ancestor) denir. 

Bu dersimizde Java'da Kalıtım (Inheritance) konusunu öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı