Java Dersleri #63 - Sınıflar Arası İlişkiler

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Sınıflar Arası İlişkiler konusunu öğreneceğiz.

Java ve Nesne Yönelimli Programlamada, sınıfların oluşturulması gerekmektedir. Sınıfların belirlenmesi ve sistemi dizayn ederken sınıflar arasında nasıl bir ilişki olacağını karar vermek gerekir. Bu sistem dizaynlarını güzel oluşturduğumuz taktirde iyi bir başlangıç yapmış olup yazacağımız kodun kalitesini arttırırız. Peki bu sınıflar arasındaki ilişkiler nelerdir ? 

Sınıflar arası oluşturulabilecek 3 temel ilişki vardır ; Bağımlılık (Dependency) , Birleştirme (composition) , Kalıtım (inheritance)

Bağımlılık (Dependency) / “uses a” İlişkisi

Java'da Bağımlılık bir diğer adı ile "uses a" ilişkisi, eğer bir sınıfın metotlarından en az biri başka bir sınıfa ait bir parametre alıyorsa, parametre alan metota ait sınıf diğeri sınıfa bağımlıdır ya da onu kullanır (uses) denir. Yazılan programramda sınıflar arası bağımlılığı arttırmak, birlikte yönetilmesi gereken sınıf miktarınında artmasına sebep olur. Bu durumda programın yönetilebilirliği veya bakımı zorlaşacaktır. Bunun sebebi ise, bir sınıf içinde yapılacak herhangi bir değişiklik bağımlı olduğu sınıflarıda etkileyecektir ve bakım yükü artacaktır.

Birleştirme (Composition) / "has a" İlişkisi

Java'da Birleştirme (Composition) ilişkisi , eğer bir sınıfın değişkenlerinden en az bir tanesi başka bir sınıf türünden ise, değişkene sahip olan sınıf diğer sınıfı içerir yani "has a" olarak adlandırılır.

Kalıtım (Inheritance) / "is a" İlişkisi

Java'da Kalıtım (Inheritance) ilişkisi, eğer bir sınıfa ait tüm nesneler aynı zamanda daha genel yapıdaki başka bir sınıfa aitse, o zaman bu iki sınıf arasında kalıtım ilişkisi vardır.,

Bu dersimizde Java'da Sınıflar Arası İlişkileri öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı