Java Dersleri #46 - OOP - Sınıflar (Class)

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Nesne Yönelimli Programlama Sınıfllar kavramını öğreneceğiz.

Java Nesne Tabanlı bir programlama dilidir. Java'daki her şey, değişkenleri ve metotları ile birlikte sınıflar ve nesnelerle ilişkilidir. Örneğin: gerçek hayatta araba bir nesnedir. Otomobilin ağırlık ve renk gibi değişkenleri ve sürüş ve fren gibi metodları vardır. Nesne yönelimli programlamanın amacı yazdığımız kodlara soyut bir kavrama dönüştürmektir.

Java Sınıf Oluşturma

public class Sinif{
  int deger = 5;
}

NOT : Önceki derslerimizde bahsettiğimiz gibi Java'da sınıf isimleri her zaman büyük harf ile başlaması gerekmektedir ve oluşturulan Java dosyası ile aynı isimde olmalıdır.

Java Nesne Oluşturma

Java'da sınıflardan nesneler oluşturulur.Bu nesneler aslında oluşturduğumuz sınıf yapılarından türetilen yapılardır. Örnek vermek gerekirse "Otomobil" sınıfına ait birden çok otomobil olabilir. Bunların marka ve modelleri farklılık gösterir. Bu yüzden sınıflar üzerinde işlem yapmak için nesne (object) kullanırız.  "Sinif" adlı sınıfı zaten oluşturduk, bu nedenle şimdi bunu nesneler oluşturmak için kullanabiliriz. "Sinif" nesnesini oluşturmak için, sınıf adını ve ardından nesne adını belirtin ve new anahtar sözcüğünü kullanın:

 

Bu dersimizde Java'da Sınıf ve Nesne kavramını öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı