Java Dersleri #58 - Erişim Belirleyiciler (Access Modifiers)

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Erişim Belirleyiciler (Access Modifiers) öğreneceğiz.

Java'da bir sınıfa ait nicelik ve özelliklere ulaşabilmek için Erişim Belirleyiciler kullanılır.Erişim belirleyiciler (Access Modifiers), değişken ,metot ve sınıfların önüne yazılır ve yazıldıkları konuların erişilebilecekleri alanları belirlerler. Java'da 3 adet Erişim Belirleyiciler vardır bunlar ; public , private ve protected.

Java Private Erişim Belirleyici

Java'da private deyimi yazıldığı öğenin sadece ait olduğu sınıftan doğrudan erişilebilir olduğunu ve o sınıfın dışındaki kod parçacıklarından doğrudan erişilemeyeceğini tanımlar. Nesne Yönelimli Programlama'nın temel ilkelerinden olan Sarmalama ilkesi gereki, sınıf içindeki değişkenler sadece sınıf içinde doğrudan erişebilir olması gerekir. Bundan dolayı, genellikle değişkenler "private" olarak tanımlanır. Bazı zamanlarda ise sadece o sınıfta çağrılmasını istediğimiz değişkenler veya metotları da private olarak tanımlarız.

Java Public Erişim Belirleyici

Java'da "public" deyimi , yazıldığı öğenin sadece olduğu sınıf için değil, diğer sınıflar tarafından doğrudan erişilebilir olmasını sağlar. Sınıflara ait nesnelerin ve diğer nesneler tarafından kullanılması istenilen metotlar için "Public Erişim Düzenleyicisi" kullanılır.

Java Protected Erişim Belirleyici

Java'da "protected" deyimi , public ve private arasında kalan bir erişim düzenleyicir. Protected ile tanımlanan öğeler, kendisi ile aynı package(paket) bulunan sınıflar tarafından doğrudan erişebilinir. 

Eğer yazdığımız kodlarda herhangi bir öğenin önüne erişim düzenleyici yazmazsak, o öğenin erişimi ait olduğu paket ile sınırlandırılır. Aynı pakette bulunan başka bir sınıf içinden o öğeye erişilebilinir.

Bu dersimizde Java'da Erişim Belirleyiciler konusunu öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı