Java Dersleri #58 - Erişim Belirleyiciler (Access Modifiers)


Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Erişim Belirleyiciler (Access Modifiers) öğreneceğiz.

Java'da bir sınıfa ait nicelik ve özelliklere ulaşabilmek için Erişim Belirleyiciler kullanılır.Erişim belirleyiciler (Access Modifiers), değişken ,metot ve sınıfların önüne yazılır ve yazıldıkları konuların erişilebilecekleri alanları belirlerler. Java'da 3 adet Erişim Belirleyiciler vardır bunlar ; public , private ve protected.

Java Private Erişim Belirleyici

Java'da private deyimi yazıldığı öğenin sadece ait olduğu sınıftan doğrudan erişilebilir olduğunu ve o sınıfın dışındaki kod parçacıklarından doğrudan erişilemeyeceğini tanımlar. Nesne Yönelimli Programlama'nın temel ilkelerinden olan Sarmalama ilkesi gereki, sınıf içindeki değişkenler sadece sınıf içinde doğrudan erişebilir olması gerekir. Bundan dolayı, genellikle değişkenler "private" olarak tanımlanır. Bazı zamanlarda ise sadece o sınıfta çağrılmasını istediğimiz değişkenler veya metotları da private olarak tanımlarız.

Java Public Erişim Belirleyici

Java'da "public" deyimi , yazıldığı öğenin sadece olduğu sınıf için değil, diğer sınıflar tarafından doğrudan erişilebilir olmasını sağlar. Sınıflara ait nesnelerin ve diğer nesneler tarafından kullanılması istenilen metotlar için "Public Erişim Düzenleyicisi" kullanılır.

Java Protected Erişim Belirleyici

Java'da "protected" deyimi , public ve private arasında kalan bir erişim düzenleyicir. Protected ile tanımlanan öğeler, kendisi ile aynı package(paket) bulunan sınıflar tarafından doğrudan erişebilinir. 

Eğer yazdığımız kodlarda herhangi bir öğenin önüne erişim düzenleyici yazmazsak, o öğenin erişimi ait olduğu paket ile sınırlandırılır. Aynı pakette bulunan başka bir sınıf içinden o öğeye erişilebilinir.

Bu dersimizde Java'da Erişim Belirleyiciler konusunu öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


Eğitim İçeriği

Eğitim Java Dersleri
Kategori Programlama Dili
Ders Adeti 125 Ders
Dil Türkçe
Güncelleme 09/2020
 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla
 • Java Örnek Projeler

  Java Örnek Projeler

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 20 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2022
  Derse Başla