Java Dersleri #59 - Static Kullanımı


Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Static Kullanımını öğreneceğiz.

Java'da Static deyimi, sınıf değişkenlerini ve ya sınıf metotlarını tanımlarken kullanılır. Eğer bir sınıfa ait değşikenlerin başına "static" yazılırsa, o değişkenler artık sınıf değişkeni olurlar. Sınıf değişkeni olarak tanımlanan değişkenler, her nesne oluşturduğumuzda ayrı ayrı oluşmazlar. Sınıfa ait ne kadar nesne olursa olsun, sınıf değişkenleri 1 tanedir. Sınıfa ait herhangi bir nesne üzerinden bu değişkene ulaşılabilir. Sınıf değişkenlerinin bir diğer özelliği ise, ilgili sınıfa ait hiç nesne oluşturulmasa bile bellekte yer kaplarlar.

Eğer sınıa ait metotlardan bir yada birden fazlasının önüne "static" deyimi yazılırsa,  o metotlar sınıf metodu olurlar.Sınıf metotlarının en önemli özelliği, ilgili sınıfa ait nesne oluşturmadan sınıf metodu çağırılabilir. Bir sınıf değişkeninin, henüz nesne oluşturulmasa da bellekte fiziksel olarak yer kapladığını söylemiştik. Bir sınıf metodunun ise nesne oluşturulmadan, sınıf adı üzerinden çağrılabildiğini belirttik. Bu durumda, nesne var olmadan çağrılabilecek olan sınıf metotları, nesne var olmadan bellekte var olamayan olgu değişkenlerine erişmesi olanaklı değildir. Benzer şekilde, nesne var olmadan bellekte var olan sınıf değişkenleri üzerinde işlem yapan yöntemlerin, nesne var olmadan çağrılabilmeleri gerekir.

Dolayısıyla, sınıf değişkenleri üzerinde işlem yapan yöntemler sınıf yöntemleri olmalıdır. Öte yandan, bir olgu yönteminin sınıf değişkenine erişmesi olanaklıdır. Çünkü olgu yöntemi nesne oluştuktan sonra çağrılacaktır. Daha nesne oluşmadan fiziksel olarak bellekte var olan sınıf değişkenine nesne yöntemi ile de erişilebileceği açıktır. Bununla birlikte, sınıf değişkenlerine olgu yöntemlerinden erişilmesi terecih edilen bir durum değildir.

Bu dersimizde Java'da Static Kavramını öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!


Eğitim İçeriği

Eğitim Java Dersleri
Kategori Programlama Dili
Ders Adeti 125 Ders
Dil Türkçe
Güncelleme 09/2020
 • HTML Dersleri

  HTML Dersleri Sıfırdan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 19 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 12/2020
  Derse Başla
 • Java Dersleri

  Java Dersleri ve Nesne Yönelimli Programlama

  Kategori Programlama Dili
  Ders Süresi 125 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 09/2020
  Derse Başla
 • CSS Dersleri

  CSS Dersleri Başlangıçtan İleri Seviyeye

  Kategori Web Programlama
  Ders Süresi 49 Ders
  Dil Türkçe
  Güncelleme 10/2021
  Derse Başla