Java Dersleri #59 - Static Kullanımı

Merhaba değerli Kodlama Vakti takipçileri, Bu dersimizde Java'da Static Kullanımını öğreneceğiz.

Java'da Static deyimi, sınıf değişkenlerini ve ya sınıf metotlarını tanımlarken kullanılır. Eğer bir sınıfa ait değşikenlerin başına "static" yazılırsa, o değişkenler artık sınıf değişkeni olurlar. Sınıf değişkeni olarak tanımlanan değişkenler, her nesne oluşturduğumuzda ayrı ayrı oluşmazlar. Sınıfa ait ne kadar nesne olursa olsun, sınıf değişkenleri 1 tanedir. Sınıfa ait herhangi bir nesne üzerinden bu değişkene ulaşılabilir. Sınıf değişkenlerinin bir diğer özelliği ise, ilgili sınıfa ait hiç nesne oluşturulmasa bile bellekte yer kaplarlar.

Eğer sınıa ait metotlardan bir yada birden fazlasının önüne "static" deyimi yazılırsa,  o metotlar sınıf metodu olurlar.Sınıf metotlarının en önemli özelliği, ilgili sınıfa ait nesne oluşturmadan sınıf metodu çağırılabilir. Bir sınıf değişkeninin, henüz nesne oluşturulmasa da bellekte fiziksel olarak yer kapladığını söylemiştik. Bir sınıf metodunun ise nesne oluşturulmadan, sınıf adı üzerinden çağrılabildiğini belirttik. Bu durumda, nesne var olmadan çağrılabilecek olan sınıf metotları, nesne var olmadan bellekte var olamayan olgu değişkenlerine erişmesi olanaklı değildir. Benzer şekilde, nesne var olmadan bellekte var olan sınıf değişkenleri üzerinde işlem yapan yöntemlerin, nesne var olmadan çağrılabilmeleri gerekir.

Dolayısıyla, sınıf değişkenleri üzerinde işlem yapan yöntemler sınıf yöntemleri olmalıdır. Öte yandan, bir olgu yönteminin sınıf değişkenine erişmesi olanaklıdır. Çünkü olgu yöntemi nesne oluştuktan sonra çağrılacaktır. Daha nesne oluşmadan fiziksel olarak bellekte var olan sınıf değişkenine nesne yöntemi ile de erişilebileceği açıktır. Bununla birlikte, sınıf değişkenlerine olgu yöntemlerinden erişilmesi terecih edilen bir durum değildir.

Bu dersimizde Java'da Static Kavramını öğrendik. Derslerimiz hoşunuza gittiyse eğer paylaş butonlarından sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz !

Bu içeriği beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz!

Yukarı